Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 136
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
ALARMANTNA SITUACIJA

HOK: Prijedlog novog Zakona o obrtu dokrajčit će obrt!

Porezni inspektori zapečatili ugostiteljski obrt u Omišu  (1)
Ivo Cagalj/PIXSELL
23.09.2013.
u 13:19

HOK navodi da se u nepune dvije godine mandata Ministarstva poduzetništva i obrta, broj obrta smanjio se za više od 4000 te da je povećan broj insolventnih obrtnika za preko 3000, a iznos njihovih potraživanja za 1,6 milijardi kuna.

Obrtništvo danas proživljava najtežu krizu u svojoj povijesti, a prijedlog novog Zakona o obrtu, koji Ministarstvo poduzetništva i obrta upućuje u drugo čitanje u saborsku proceduru, tu će krizu još produbiti i gurnuti obrtništvo u sigurnu propast, istaknuo je na današnjoj konferenciji za medije predsjednik Hrvatske obrtničke komore (HOK) Dragutin Ranogajac.

HOK navodi da se u nepune dvije godine mandata Ministarstva poduzetništva i obrta, broj obrta smanjio se za više od 4000 te da je povećan broj insolventnih obrtnika za preko 3000, a iznos njihovih potraživanja za 1,6 milijardi kuna.

Obrtnici ostaju bez djedovine

- Sjetimo se ambiciozno najavljenih 13.000 novih obrta i 50.000 novih radnih mjesta, što nam je ministarstvo poručivalo krajem siječnja 2012. godine - istaknuo je Ranogajec koji je govorio i o dosadašnjem radu Ministarstva poduzetništva i obrta, (ne)suradnji s Hrvatskom obrtničkom komorom i konačnom prijedlogu Zakona o obrtu koji se upućuje na drugo čitanje u Hrvatski sabor bez konzultacije s obrtnicima.

- Ministarstvo bježi od stvarnih problema obrtništva jer za njih nema rješenja i ne želi poslušati glas obrtnika. Obrtnici su inicirali izmjene Zakona o obrtu, kako bi izjednačili prava obrtnika s drugim poduzetnicima u ovim kriznim vremenima kada se obrtnicima blokira i otima cjelokupna imovina, a ne samo vrijednosti unesene u obrt i stvorene za vrijeme poslovanja. Obrtnici zbog blokada i ovrha ostaju bez djedovine. Razgovarali smo proljetos s članstvom i uoči prvog čitanja u Hrvatskom saboru dobili 90% podrške za sve podnesene amandmane na tadašnji prijedlog Zakona o obrtu, kako bi izmjene uistinu odrazile stvarne potrebe obrtnika. Istodobno, samo je jedan od deset ispitanih obrtnika smatrao da ministarstvo poduzetništva i obrta čini dovoljno za opstanak hrvatskog obrtništva. I što u takvoj situaciji u međuvremenu radi ministarstvo? Odbijaju sve naše prijedloge, nemaju vizije, rezultata i rješenja jer ne pričaju s obrtnicima o njihovim stvarnim problemima i odjednom otvaraju pitanje obveznog članstva, prikazujući to kao spasonosni recept za sve boljke hrvatskog obrtništva -  kazao je Ranogajecte postavio pitanje \'\'kome je u interesu ukinuti jaku komoru koja ne egzistira na jaslama proračuna, koja štiti interese obrtnika i na ovaj način pretvoriti je u udrugu koja nema nikakvog utjecaja u dijalogu s vlašću?\'\'

Novi prijedlog zakona nema veze s realnošću

- Ako je tako, hoće li se ukinuti i druge komore koje imaju obvezno članstvo (HGK, liječnička, odvjetnička ili inženjerska komora ...), a koje su uspostavljene da bi postojao red u određenim strukama i kako bi radile u interesu te iste struke. Komorski doprinos Hrvatskoj obrtničkoj komori čini manje od 1 posto ukupnog opterećenja gospodarstva neporeznim davanjima (ima ih preko 250 s ukupnim iznosom većim od 12 milijardi kuna). Najveća davanja idu gradovima i općinama (komunalni doprinos, vodni doprinos, spomenička renta, porez na tvrtku…) i državnim poduzećima (Hrvatske vode, Hrvatske šume ...). Primjerice, naknada za izdavanje šumarske licencije za mali obrt za obavljanje usluga u šumarstvu iznosi 8.000 kn godišnje. Obrtnici sada plaćaju komorski doprinos do najviše 156 kuna mjesečno. Kao naš doprinos rješavanju krize, predložili smo smanjenje komorskog doprinosa u novom Zakonu o obrtu na 88 kuna mjesečno, jednako za sve obrtnike. To su sredstva kojima se financira HOK, 20 područnih komora i 116 udruženja obrtnika, bez ijedne kune troška za državni proračun. Zato je teško povjerovati u argument ministarstva da će upravo ukidanje komorskog doprinosa uistinu spasiti obrtništvo, budući da se 100 milijuna kuna komorskog doprinosa najvećim dijelom vraća obrtnicima kroz razne usluge. Radi se o 83.000 obrtnika koji ovakvim prijedlogom zakona gube jaku komoru koja zastupa i štiti njihove interes - oštro je upozorio.

Iako je HOK tražio da se u Zakonu o obrtu izmjeni odredba vezana za odgovornost obrtnika u poslovanju vlastitom imovinom,tvrdi da se došlo do prijedloga zakonskog teksta koji nema veze s obrtničkom realnošću.

- Ministarstvo je u ovoj posljednjoj verziji teksta izbacilo sve ono na čemu je samo inzistiralo do ljeta (od neposrednih izbora do obveze dostave izvješća Hrvatskom saboru). Pitamo se što se to drastično promijenilo u obrtništvu u ovih par mjeseci, da bi dovelo do ovakvog zaokreta? .Hrvatskoj obrtničkoj komori interes obrtnika uvijek će biti na prvom mjestu, bez obzira na sve pritiske. Umjesto ministra obtništva u politici, dobili smo ministra politike u obrtništvu. Nas samofinanciraju obrtnici da ih štitimo i zastupamo, a ne politika. Zato nećemo odustati od naših prijedloga za promjenu zakona -poručio je na kraju Ranogajec.

>>Branko Hrg: Ministarstvo temeljito radi na razbijanju HOK-a

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije